zdjeciefrontowe   

            Pomysł na stronę internetową powstał w trakcie codziennych kontaktów z małymi pacjentami i ich mamami. Każdego dnia spotykałam zaniedbane uzębienia i nieuświadomione mamy. Zastanawiałam się jak pomóc nie tylko przychodzącym do mnie pacjentom ale przekazać ważne i niezbędne informacje większej grupie mam.

            Żyjemy w czasach gdzie nasz wygląd decyduje o powodzeniu w życiu materialnym i zawodowym, a dostępne nowoczesne kosmetyki ułatwiają utrzymanie zdrowego i ładnego wyglądu cery, włosów, rąk i nie tylko. Dostępne są w aptekach, internecie czy w gabinetach stomatologicznych odżywki także do zębów. Dodatkowe akcesoria takie jak reklamowane nici dentystyczne czy polecane przeze mnie i wielu dentystów szczoteczki międzyzębowe (interdentalne) czy irygatory wodne, przeze mnie nazywane prysznicem do zębów czy karczerem. To one razem ze szczoteczką są najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowego i białego uśmiechu przez całe życie.

Każda matka także ja zwracam uwagę na samodzielność dziecka także w codziennej higienie, ale jak one to robi jak ono myje zęby, jak my myjemy zęby?!!

 

buttonpytanie

 znakpyt Czy są jakieś sposoby zapobiegania próchnicy u dzieci?

 

pytaj   

Oczywiście, najważniejsza jest higiena prawidłowa, czyli oczyszczanie systematyczne zębów. Ala także wizyty kontrolne u stomatologów i jego zabiegi profilaktyczne jak lakierowanie zębów, fluoryzacja czy nawet lakowanie zębów mlecznych.

Dodatkowo można stosować w domu preparaty działające na zęby jak odżywka, które wciera się w powierzchnie umytych zębów czystą szczoteczką 1x w tygodniu. W krajach zachodniej Europy od lat 70-tych poprzedniego stulecia stosowana jest fluoryzacja endogenna w postaci tabletek bądź kropel i fluorem w pierwszych latach życia dziecka.

Mimo kontrowersji wokół samego fluoru takie kraje jak Niemcy mają 40 letnie obserwacje i nadal swoim bardzo małym pacjentom zalecają obowiązkowo fluoryzację wewnętrzną do 3 roku życia, co skutkuje małym odsetkiem próchnicy u naszych zachodnich sąsiadów podczas gdy w Polsce próchnica występuje u około 90 % 6-7 latków.  

pytaj Znajdź odpowiedź na swoje pytanie
Możliwe, że odpowiedź na Twojej pytanie znajduje się już u nas w bazie. Sprawdź to wpisując w okienku poniżej trzy-cztery słowa kluczowe opisujące Twój problem. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza.