strefadlamam

Mycie zębów mlecznych

Musimy pamiętać, że mamy 20 zębów mlecznych i każdy z nich ma pięć powierzchni, które które musimy oczyścić jak najlepiej. A przede wszystkim widzieć zęby które myjemy. Miękką szczoteczką z niewielką ilością pasty i okrężnymi ruchami czyścimy każdy ząbek po kolei z każdej strony. I od środka jamy ustnej czyli od języka lub podniebienia. I od zewnętrznych czyli warg a także powierzchnie żujące czyli takie, które wyglądają jak małe góry.

Każdy powinien myć zęby minimum dwa razy dziennie, ale lepiej byłoby po każdym posiłku. Tak jak rano każdy się spieszy, albo woli dłużej pospać ten zabieg może trwać 2 minuty tak wieczorne czyszczenie powinno być wyjątkowe dokładnie wykonane z pomocą lub całkowicie przez rodzica.

Czy to możliwe, że różne leki niszczą zęby?

      Na to pytanie nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć. Obserwuję jednak, że u małych pacjentów biorących leki przeciwalergiczne, korzystających z leków wziewnych powierzchnie zębów są jakby bardziej oklejone płytką nazębną nie są to jakieś konkretne resztki pokarmowe ale jednolita masa równomiernie rozłożona. U starszych dzieci stosujących od wczesnego dzieciństwa takie leki powierzchnia zębów jest szorstka, chropowata i mimo profesjonalnego oczyszczania bardziej podatna na przyleganie pokarmów.

     Nie zauważyłam natomiast, aby często stosowane antybiotyki coraz to nowych generacji miały wpływ na zabarwienie zębów stałych.

Zapobieganie próchnicy u dzieci

Najważniejsza jest higiena prawidłowa, czyli oczyszczanie systematyczne zębów. Ala także wizyty kontrolne u stomatologów i jego zabiegi profilaktyczne jak lakierowanie zębów, fluoryzacja czy nawet lakowanie zębów mlecznych.

Dodatkowo można stosować w domu preparaty działające na zęby jak odżywka, które wciera się w powierzchnie umytych zębów czystą szczoteczką 1x w tygodniu. W krajach zachodniej Europy od lat 70-tych poprzedniego stulecia stosowana jest fluoryzacja endogenna w postaci tabletek bądź kropel i fluorem w pierwszych latach życia dziecka.

Mimo kontrowersji wokół samego fluoru takie kraje jak Niemcy mają 40 letnie obserwacje i nadal swoim bardzo małym pacjentom zalecają obowiązkowo fluoryzację wewnętrzną do 3 roku życia, co skutkuje małym odsetkiem próchnicy u naszych zachodnich sąsiadów podczas gdy w Polsce próchnica występuje u około 90 % 6-7 latków.  

Czy należy usuwać zepsute zęby mleczne?

Jeżeli dojdzie już do tak zaawansowanego zapalenia miazgi, że leczenie endodontyczne nie przynosi rezultatu często rodzice rozważają usunięcie takiego zęba. Ale gdy stan zapalny jest opanowany, nieaktywny, bez wysięku ropnego a jednocześnie pacjent nie ma chorób ogólnych takich jak: choroby serca, nerek, oczu itp. to nie jest to ani konieczne ani właściwe.

Zęby mleczne nawet w szczątkowym stanie utrzymują miejsce dla przyszłych zębów stałych.

A utrzymanie zębów mlecznych jest bardzo ważne nie tylko dlatego, żeby zmieściły się zęby stałe co może pozwolić nam uniknąć leczenia ortodontycznego. Utrzymanie uzębienia mlecznego wpływa na wzrost szczęk też ważny ze względów ortodontycznych. Ale także prawidłowo pogryziony pokarm nie drażni żołądka, co też jest istotne dla zdrowia dziecka. Duża ilość patologicznych drobnoustrojów w jamie ustnej wpływa negatywnie na zdrowie całego organizmu.

Pierwsza szczoteczka

 Dla dzieci zdecydowanie lepsza jest szczoteczka standardowa. Bo nie od szczoteczki zależy jakość szczotkowania tylko od systematycznego, dokładnego dotarcia szczoteczką do poszczególnych powierzchni każdego zęba.

Oczywiście szczoteczka elektryczna ułatwia i przyspiesza te czynności, jednak u dzieci starszych, u których pojawiają się zęby stałe i tylko jeśli zrobi to dokładnie rodzic przynajmniej wieczorem, przed snem.

Co małe dziecko powinno jeść a czego unikać aby nie było zmian próchnicowych?

Właściwe odżywianie dziecka jest bardzo ważne i powinno być konsultowane z pediatrą. Jednak wszyscy zgodnie możemy stwierdzić, że przede wszystkim należy ograniczyć słodycze, słodkie soki i napoje. Po których należy zawsze oczyszczać zęby lub chociaż przepłukać. Pokarmy klejące się i osadzające na zębach jak lekkie cukierki, ciastka, gumy rozpuszczalne czy gęste słodkie soki to pokarmy wymagające oczyszczenia z zębów. Soki cytrusowe czy gazowane słodkie tak lubiane w trakcie urodzin dzieci wymagają przepłukania buzi gdyż kwasy w nich zawarte rozpuszczają szkliwo i wtedy podczas szczotkowania można to delikatne szkliwo zetrzeć nawet miękką szczoteczką. Dlatego po kwaśnych sokach, najlepiej umyć zęby po około 30 minutach.

Rodzice są nauczycielami

Pierwszą lekcję powinni odebrać rodzice w gabinecie stomatologicznym a potem tę wiedzę przekazywać swoim dzieciom. Jednocześnie na wizytach kontrolnych nadal lekarz powinien edukować rodziców, kontrolując jednocześnie jakość tych zabiegów badając jamę ustną.

Wizyty kontrolne

Jeśli dziecko nie ma problemów z próchnicą to wizyty powinny odbywać się raz na trzy miesiące. Głównie dlatego, żeby dziecko obyło się z gabinetem i nie zapomniało o wizycie w miłej, przyjemnej atmosferze.

W sytuacji gdy dziecko ma ubytki i problemy zębowe te wizyty powinny być częstsze nawet co miesiąc jeśli nie ma bólu a w trudniejszych sytuacjach nawet co tydzień.

Zawsze na tych wizytach powinna być przyjazna, pozytywna atmosfera.

Mycie zębów

Oczywiście dziecko powinno zapoznać ze szczoteczką już dość wcześnie, ale właściwą higienę jamy ustnej powinien przeprowadzić rodzic. To on widzi wszystkie zęby dziecka i może je dokładnie oczyścić. Buźka dziecka jest mniejsza jest w niej u 2-3 latka 20 zębów więc nie jest to bardzo długotrwałe i uciążliwe, aby umyć i jednocześnie widzieć jak te ząbki wyglądają. Już we wczesnym okresie czyli u dziecka, które ma pierwsze ząbki powinno się oczyszczać je regularnie minimum dwa razy dziennie. Ale wieczorne mycie po ostatnim posiłku powinno być szczególnie dokładne, gdyż w nocy ilość uwalniającej się śliny w jamie ustnej jest mniejsze i przez to jest słabsza neutralizacja pokarmów.

W krajach skandynawskich odpowiedzialność za oczyszczanie zębów dziecka spoczywa na jego rodzicach i opiekunach nawet do dwunastego roku życia. W Polsce często uważa się, że wystarczy do ósmego roku życia, ale jest to okres wymiany uzębienia czyli dość trudny ze względu na choćby ruszające się zęby i wtedy dziecko aby uniknąć bólu unika oczyszczania poszczególnych okolic zębów co grozi próchnicą zębów stałych.

Strach przed dentystą

      Zawsze się zastanawiam czy dentysta to baba jaga czy diabeł, którym straszy się dzieci. Przede wszystkim n ie należy straszyć, że jak będziesz niegrzeczny to pójdziesz do dentysty. W końcu wszyscy kiedyś muszą pojawić się w gabinecie stomatologicznym więc zróbmy tak aby dziecko się nie bało. W gabinecie też nikt nie powinien krzyczeć czy na siłę trzymać dziecko. Lepiej zachęcić, zainteresować dziecko gabinetem, opowiedzieć jak robaczki mogą zjeść nam ząbki i będą wtedy nas bolały. Dać prezent i umówić się raz jeszcze.

Taniej zapobiegać niż leczyć

Zakup szczoteczki dla dziecka, a także odpowiedniej pasty to wydatek raz na 2-3 miesiące w granicach około 10-15 zł maksymalnie. Wizyty kontrolne u dentysty to też wydatek nieduży. Na pewno dużo niższy niż leczenie jednego zęba. Dlatego profilaktyka chorób jamy ustnej u najmłodszych opłaca się także rodzicom. O tym wiedzą już wszyscy a najbardziej mieszkańcy Zachodniej Europy a przede wszystkim Skandynawii gdzie stomatologia dla dzieci i młodzieży jest darmowa, dopiero w wieku dorosłym, czyli jak jak już człowiek samodzielnie decyduje, może też zarobić, płaci się za leczenie.

Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsze ząbki pojawiają się około 6-tego miesiąca życia. I to jest moment, w którym powinniśmy zacząć myśleć o wizycie w gabinecie tak, aby około 12-tego miesiąca pojawić się na pierwszej wizycie. Oczywiście nie jest to wizyta, na której lekarz leczy, miejmy nadzieję, że jeszcze musi. Jest to wizyta adaptacyjna na której dziecko widzi pierwszy raz gabinet stomatologiczny, a lekarz rozmawia z rodzicem o żywieniu dziecka, o czyszczeniu zębów i zabezpieczeniu przed wadami.

Leczenie zębów mlecznych

Wiele razy słyszałam opinię, że zębów mlecznych się nie leczy, bo i tak wypadną. To jednak nie jest prawda, zęby mleczne, tak samo jak zęby stałe powinny być zdrowe aby spełniać swoją funkcję. Zęby nie tylko służą do prawidłowego żucia pokarmów, aby właściwie przygotowany trafił do żołądka. Ale ich właściwa funkcja żucia pomaga w prawidłowym wzroście części twarzowej czaszki, czyli może zmniejszyć szansę na powstanie wad zgryzu wymagających leczenia ortodontycznego.